Google IO 2012′ye katıldığımda beni en çok heyecanlandıran olay kesinlikle yeni Nexus 7 olmuştu. Diğer yenilikler çok heyecan verici olmakla beraber bana tam hitap eden tablet  yeniliği olmuştu.

Dünyanın ilk 7 inç ekrana sahip dört-çekirdekli tablet bilgisayarı yeni Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemiyle birlikte kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen Google I/O 2012 etkinliğinde tanıtımı yapılan Nexus 7, Google‘ın Nexus serisi cihazlarının birincisi ve Android 4.1 Jelly Bean için üretilen ilk cihaz olma özelliğiyle ön plana çıkıyor. ASUS ile Google‘ın ortaklaşa geliştirdiği, dünyanın ilk 7 inç ekrana sahip dört-çekirdekli tableti Nexus 7, ele oturan ince ve taşınabilir formuyla Google‘ın tüm deneyimini aktardığı bir ürün olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Tegra 3 Gücünü Gösteriyor

Asus Nexus 7 üzerinde NVIDIA’nın Tegra 3 dört-çekirdekli platformunu kullanmış. Aslında bu platform içerisnde işlemci yükünü taşıyan beş çekirdek bulunuyor. Bu çekirdeklerden bir tanesi Tablet PC üzerinde işlem yapılmaddığı zamanlarda harekete geçerek Tablet PC’nin güç harcamasını azaltmak için yapılandırılmış. Genellikle bu ekstra çekirdek konuşmalarda söylenmiyor ve NVIDIA Tegra 3 için dört çekirdekli mimariye sahip olduğu belirtiliyor. İşlemci açısından yüksek performans sunan Nexus 7 grafik performansı açısından da rakiplerine gözdağı veriyor. 12-çekirdekli GeForce GPU (grafik yongası) desteğiyle şimdiye kadar bir tablet PC üzerinde sunulabilecek en iyi grafik performansını kullanıcısına sunuyor.